Paszport dla malucha

Paszport dla dziecka
Jeżeli planujemy wyjazd za granicę z dzieckiem musimy zadbać o wyrobienie dla niego odpowiedniego dokumentu tożsamości. W przepadku, kiedy celem naszej podróży jest któreś z państw Unii Europejskiej bądź strefy Schengen, dziecku wystarczy tylko dowód osobisty. Jeśli jednak bierzemy pod uwagę szersze spektrum krajów, nasz maluch będzie potrzebował własnego paszportu.
My akurat dziś odebraliśmy paszport dla naszej niespełna dwumiesięcznej córki, więc możemy się podzielić najświeższymi informacjami na ten temat.
Procedurę uzyskania paszportu warto rozpocząć jak najszybciej (najlepiej zaraz po otrzymaniu przez nasze dziecko numeru PESEL), żeby np. nie ominęła nas okazja zakupu tanich biletów lotniczych. Wprawdzie niektóre linie lotnicze umożliwiają zakup biletów tylko na podstawie imienia i nazwiska, ale w takim przypadku najczęściej jesteśmy zobowiązani do samodzielnego uzupełnienia naszych danych paszportowych w tzw. systemie APIS (Advance Passenger Information System) jak najszybciej to możliwe.
Aby uzyskać paszport dla dziecka, należy wybrać się do dowolnego wydziału paszportowego na terenie całego kraju i złożyć tam następujące dokumenty:
 • Wniosek o wydanie paszportu

  podczas składania wniosku w urzędzie obecni muszą być oboje rodzice / wszyscy prawni opiekunowie dziecka, ponieważ podpisy na formularzu paszportowym (przedkładając do wglądu dowody osobiste) należy złożyć w obecności urzędnika przyjmującego wniosek. Jeżeli któryś z rodziców / opiekunów nie może stawić się w urzędzie osobiście, jego podpis można zastąpić notarialnie potwierdzonym oświadczeniem.

 • Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka

  do wglądu, w przypadku ubiegania się o paszport dla dziecka po raz pierwszy

 • Poprzedni paszport dziecka

  o ile był wystawiony

 • Jedna kolorowa fotografia spełniająca wymogi biometrii 3,5 x 4,5 cm

  wymagania co do zdjęcia paszportowego dla niemowląt są takie same jak dla osób dorosłych, czyli: poważny, naturalny wyraz twarzy, usta zamknięte a oczy szeroko otwarte ze wzrokiem skierowanym wprost do obiektywu. Jak się łatwo domyślić uzyskanie od małego dziecka wszystkich tych elementów jednocześnie jest nie lada wyzwaniem. Mimo, że skorzystaliśmy z usług studia specjalizującego się w profesjonalnej fotografii dziecięcej, łatwo nie było.

 • Dowód uiszczenia stosownej opłaty paszportowej.

  30* PLN – dziecko do 7 lat
  60 / 30* PLN – dziecko od 7 do 13 lat
  140 / 70* PLN – dziecko od 13 lat
  * zniżka 50% po okazaniu legitymacji uczniowskiej dziecka

Informacje dodatkowe:

 • Obecnie paszporty wydawanie dla dzieci poniżej piątego roku życia są ważne przez 5 lat. Paszporty dla dzieci 5 – 13 lat są również ważne przez pięć lat. Natomiast paszporty wydane osobom małoletnim, które ukończyły 13 lat są ważne przez 10 lat od daty wydania.
 • W momencie składania wniosku nie jest wymagana obecność dziecka do lat 5.
 • Czas oczekiwania na otrzymanie gotowego paszportu to około 30 dni.
Rocznik '84. Geofizyk z wykształcenia, podróżnik z zamiłowania. Pracująca na etacie żona i matka. Zagłębianka ze śląskim paszportem. Niepoprawna marzycielka, która ma więcej pomysłów niż czasu na ich realizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Awesome Icons
Scroll to top
%d bloggers like this: