Zabytkowa Kolejka Wąskotorowa w Rudach Raciborskich

Mając do dyspozycji letnie, niedzielne popołudnie postanowiliśmy odwiedzić miejscowość Rudy Raciborskie. Celem naszej wycieczki była Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej. Miejsce to okazało się strzałem w dziesiątkę. Szczerze mówiąc to nawet nie spodziewaliśmy się, że nasza jedenasto miesięczna córka będzie tak zachwycona.
Obowiązkowym punktem programu był oczywiście przejazd zabytkową kolejką. Wybraliśmy trasę z Rud do Paproci, którą obsługiwał akurat parowóz Las49.
W oczekiwaniu na odjazd kolejki zrobiliśmy sobie mały spacer po kolejowym skansenie, na terenie którego znajduje się wiele wąskotorowych lokomotyw i wagonów, z różnych okresów funkcjonowania stacji. Część z nich została również udostępniona do zwiedzania. Jest też piękny, XIX-wieczny budynek trzytorowej lokomotywowni, który obecnie funkcjonuje jako warsztat naprawczy oraz miejsce, gdzie odnawiane są kolejne eksponaty.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Cena biletu na przejazd kolejką zależy od trasy oraz od rodzaju lokomotywy, która tą trasę będzie obsługiwała. Do wyboru są dwie trasy:
    RUDY – PAPROĆ – RUDY (czas przejazdu: 30 min.)
    RUDY – STANICA – RUDY (czas przejazdu: 45 min.)
    Dzieci do 3 lat – bezpłatnie.
  • Przejazd ręczną drezyną: 10 minut – 5 PLN.
  • Zwiedzanie lokomotywowni – 3 PLN / os.
Rocznik '84. Geofizyk z wykształcenia, podróżnik z zamiłowania. Pracująca na etacie żona i matka. Zagłębianka ze śląskim paszportem. Niepoprawna marzycielka, która ma więcej pomysłów niż czasu na ich realizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top
%d bloggers like this: