Zabytkowa Kolejka Wąskotorowa w Rudach Raciborskich

Mając do dyspozycji letnie, niedzielne popołudnie postanowiliśmy odwiedzić miejscowość Rudy Raciborskie. Celem naszej wycieczki była Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej. Miejsce to okazało się strzałem w dziesiątkę. Szczerze mówiąc to nawet nie spodziewaliśmy się, że nasza jedenasto miesięczna córka będzie tak zachwycona.
Obowiązkowym punktem programu był oczywiście przejazd zabytkową kolejką. Wybraliśmy trasę z Rud do Paproci, którą obsługiwał akurat parowóz Las49.
W oczekiwaniu na odjazd kolejki zrobiliśmy sobie mały spacer po kolejowym skansenie, na terenie którego znajduje się wiele wąskotorowych lokomotyw i wagonów, z różnych okresów funkcjonowania stacji. Część z nich została również udostępniona do zwiedzania. Jest też piękny, XIX-wieczny budynek trzytorowej lokomotywowni, który obecnie funkcjonuje jako warsztat naprawczy oraz miejsce, gdzie odnawiane są kolejne eksponaty.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Cena biletu na przejazd kolejką zależy od trasy oraz od rodzaju lokomotywy, która tą trasę będzie obsługiwała. Do wyboru są dwie trasy:
    RUDY – PAPROĆ – RUDY (czas przejazdu: 30 min.)
    RUDY – STANICA – RUDY (czas przejazdu: 45 min.)
    Dzieci do 3 lat – bezpłatnie.
  • Przejazd ręczną drezyną: 10 minut – 5 PLN.
  • Zwiedzanie lokomotywowni – 3 PLN / os.
Rocznik '84. Geofizyk z wykształcenia, podróżnik z zamiłowania. Pracująca na etacie żona i matka. Zagłębianka ze śląskim paszportem. Niepoprawna marzycielka, która ma więcej pomysłów niż czasu na ich realizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Awesome Icons
Scroll to top
%d bloggers like this: