Beskid Śląski: Stożek i Soszów

Niby jeszcze wiosna, ale w powietrzu czuć już lato. Piękna pogoda sprzyja górskim wędrówkom, dlatego też ostatni weekend spędziliśmy na szlakach Beskidu Śląskiego. Zaplanowaliśmy dla naszej rodziny dwudniowy trekking z noclegiem w schronisku. Beskid Śląski, mapa, Stożek, SoszówWybraliśmy łatwą trasę dostosowaną do możliwości naszej niespełna dwuletniej córki.
Punktem startowym naszej wycieczki była stacja kolejowa Wisła Głębce. Dalej wędrowaliśmy cały czas niebieskim szlakiem, aż do schroniska PTTK pod szczytem Stożka Wielkiego. Spędziliśmy noc w schronisku, a następnego dnia rano ruszyliśmy czerwonym szlakiem na szczyt Soszowa Wielkiego.
Dla urozmaicenia naszej wycieczki z Soszowa zjechaliśmy kolejką. Co tu dużo mówić, taka atrakcja okazała się dla naszego dziecka strzałem w dziesiątkę.
Dalej schodziliśmy pieszo ulicą Cieślarów do punktu, gdzie krzyżują się szlaki: niebieski i czarny. Z tego miejsca niebieski szlak poprowadził nas pomiędzy zabudowaniami wzdłuż ulicy Jawornik. Po dotarciu do mostu w Wiśle skręciliśmy w prawo. Dalej przez kilka minut dreptaliśmy malowniczą alejką biegnącą wzdłuż płynącej wartko Wisły, aż dotarliśmy wprost do stacji kolejowej Wisła Uzdrowisko. Tutaj wskoczyliśmy do pociągu i dwa przystanki później byliśmy już stacji Wisła Głębce, gdzie poprzedniego dnia zostawiliśmy samochód.
Czas na tej wyciecze minął nam błyskawicznie. Ten weekend przypomniał nam, jak bardzo nasze góry potrafią w sobie rozkochać i jak wiele mają jeszcze do zaoferowania. Trochę zmęczeni, ale naładowani pozytywną energią na cały nadchodzący tydzień, wróciliśmy do domu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 • Schronisko PTTK STOŻEK: nocleg w dwuosobowym pokoju bez łazienki – 40 zł / os.
 • KL Soszów (czteroosobowy wyciąg krzesełkowy): w sezonie letnim czynny od piątku do niedzieli w godzinach: 9:00 – 17:00, przejazd w jedną stronę kosztuje 9 zł / os.
 • Koleje Śląskie: przejazd pociągiem ze stacji Wisła Uzdrowisko do stacji Wisła Głębce – 3,80 zł / os.
Rocznik '84. Geofizyk z wykształcenia, podróżnik z zamiłowania. Pracująca na etacie żona i matka. Zagłębianka ze śląskim paszportem. Niepoprawna marzycielka, która ma więcej pomysłów niż czasu na ich realizacje.

2 Comments

 1. Adamina
  27 marca, 2019

  Bardzo przydatne porady, miło było przeczytać

  Odpowiedz
 2. Thomas
  29 stycznia, 2020

  Pamiętam jak kilka lat temu wybrałem się na tę sama trasę. Bardzo fajna i przyjemna wycieczka. Polecam kolejnym wędrowcom. 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Awesome Icons
Scroll to top
%d bloggers like this: