Założeniem projektu jest eksploracja kajakami modułowymi, należącego do Indonezji, archipelagu Raja Ampat składającego się z ponad 1500 różnych wysp rozlokowanych przy północno-zachodnim wybrzeżu Papui Zachodniej. Plan wyprawy zakłada przepłynięcie kajakami około 450 km pomiędzy wyspami archipelagu. Podczas realizacji projektu chcemy w jak najmniejszym stopniu korzystać, z i tak bardzo słabo rozwiniętej w tym rejonie, infrastruktury turystycznej, a skupić się na kontakcie z dziewiczą naturą obszaru wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz grupami etnicznymi zamieszkującymi niektóre z wysp archipelagu. Cały niezbędny ekwipunek kempingowy będziemy transportować ze sobą, co jakiś czas uzupełniając zapasy na zamieszkałych wyspach.
Dużym wyzwaniem organizacyjnym jest również sama podróż lotnicza z dwoma kajakami modułowymi z Polski do Indonezji (na trasie: Warszawa – Stambuł – Jakarta – Makasar – Sorong).
TRASA
Z Polski do Indonezji lecimy z dwoma własnymi kajakami modułowymi. Po dotarciu do miejscowości Sorong, w prowincji Papua Zachodnia, musimy zorganizować pozwolenie na pobyt w rejonie Raja Ampat oraz uzupełnić ekwipunek o produkty, które ze względu na wagę są nieopłacalne w transporcie lotniczym. Następnie wsiadamy z naszymi kajakami i całym sprzętem na prom, którym płyniemy do miejscowości Waisai na wyspie Waigeo. Tam rozpoczyna się właściwa część naszej wyprawy i od tego momentu naszym jedynym środkiem transportu będą kajaki. Przed nami do pokonania około 450 km. Każdego dnia planujemy płynąć od 10 do 25 km pomiędzy kolejnymi wyspami archipelagu. Dzienny pokonywany dystans uzależnione będzie od aktualnych warunków pogodowych na morzu oraz od tego gdzie akurat znajdziemy miejsce na nocleg.
Ze względu na ogromną rozpiętość archipelagu Raja Ampat, podczas naszej podróży skupimy się tylko na jego północnej części, a w szczególności na rejonie wyspy Waigeo. Na trasie zatrzymywać będziemy się w miarę możliwości na dzikich piaszczystych plażach lub w lokalnych wioskach rybackich. Podziwiać będziemy wspaniałe atole, ukryte laguny i skaliste wyspy porośnięte bujną dżunglą Zatrzymamy się w Manta Point i posnorkujemy na rafach o największej bioróżnorodności na ziemi. Odkryjemy też malowidła naskalne na klifach wyspy Pef, będące świadectwem plemion zamieszkujących ten rejon blisko 50.000 lat temu. Jednym z celów wyprawy jest także przekroczenie niezwykłej, bo widocznej tylko na mapach linii równika w rejonie wyspy Kawe.
Przez cały czas trwania projektu będziemy wyposażeni w lokalizator satelitarny Garmin inReach Explorer+ i na zamieszczonej TUTAJ mapie będzie można odczytać naszą aktualną pozycję.
PATRONAT HONOROWY
PATRONAT MEDIALNY
PARTNERZY I SPONSORZY