BIRMA (MJANMA) naszymi oczami

Birma to fascynujący kraj z bogatą kulturą, historią i naturalnym pięknem. Kraj, który znajduje się obecnie w fazie ogromnych przemian, ale który wciąż jeszcze boryka się z wieloma poważnymi problemami wewnętrznymi. Nic nie jest tu proste i oczywiste, nawet ustalenie nazwy tego Państwa może przysporzyć problemu. Choć w naszej świadomości kraj ten funkcjonuje jako Birma, od 1989 roku wcale Birmą nie jest. – Lepiej używać nazwy Mjanma, bo to nie dyskryminuje żadnej społeczności – mówi nam Jimmy, przewodnik z Hsipaw. To ważne słowa, bo Birma to istny tygiel, w którym miesza się ponad 135 grup narodowościowych, a liczne konflikty na tle etnicznym są jedną z największych współczesnych bolączek tego regionu.
Bez względu na wszystko, ta usiana pagodami kraina naprawdę nas urzekła. Zachwyciły nas nie tylko świadectwa pradawnej cywilizacji, ale przede wszystkim uśmiechnięci i serdeczni mieszkańcy.
Ten wpis to zbór podstawowych informacji oraz naszych spostrzeżeń na temat Birmy, zebranych podczas czterotygodniowej podróży po tym kraju. Trzeba mieć jednak świadomość jak szybko Mjanma się zmienia, bo to co sami czytaliśmy przed wyjazdem na miejscu często okazywało się nieaktualne.
Obywatele Polski udający się do Birmy są objęci obowiązkiem wizowym. Wiza turystyczna ważna jest przez 3 miesiące i uprawnia do 28 dni pobytu. Wyrobienie wizy nie jest jednak takie proste, ponieważ na terenie naszego kraju nie ma żadnej birmańskiej placówki dyplomatycznej. Jak zatem sobie poradzić? Zasadniczo są trzy możliwości: można pofatygować się do najbliższej Ambasady Republiki Związku Mjanmy, czyli do Berlina lub uzyskać e-wizę przez Internet (niestety e-wiza nie jest honorowana na każdym lądowym przejściu granicznym). Można też wyrobić wizę u któregoś z sąsiadów Birmy np. w Tajlandii. Jeśli jednak żadna z powyższych opcji Was nie przekonuje zawsze istnieje możliwość skorzystania z pomocy biura pośrednictwa wizowego, które załatwi za Was wszystkie formalności.
My akurat wizę do Birmy wyrabialiśmy w Bangkoku i wszystko udało nam się załatwić w jeden dzień.

The Embassy of the Republic of the Union of Myanmar in Bangkok

http://www.myanmarembassybkk.com/
110, Sathorn NUA Road,
Bangkok 10500, Thailand
Do ambasady najłatwiej dostać się tramwajem wodnym (trzeba wysiąść na Central Pier) lub kolejką BTS Skytrain (trzeba wysiąść na stacji Surasak) i potem przejść kawałek pieszo.
Ambasada otwarta jest codziennie od 8:30 (od poniedziałku do piątku). Wnioski wizowe przyjmowane są od 9.00 do 12.00, a po gotowe wizy można się zgłaszać pomiędzy 15:30 a 16:30. Na wszelki wypadek pod ambasadą zjawiliśmy się godzinę przed otwarciem, a i tak na miejscu zastaliśmy kolejkę liczącą sobie dobrych kilkanaście osób. Później okazało się jednak, że każdy typ wizy to osobne okienko i do wizy turystycznej jesteśmy drudzy.
Dokumenty wymagane do wyrobienia wizy:
  • wypełniony wniosek wizowy (formularz wniosku pobraliśmy i wypisaliśmy na miejscu w ambasadzie)
  • 2 zdjęcia (zdjęcia zrobiliśmy od ręki na Kho San Road w cenie 100 BHT / 4 zdjęcia)
  • kserokopia paszportu
Opłatę za wydanie wizy można uiścić tylko gotówką, tylko w BHT. Cena wizy zależy czasu oczekiwania:
1 dzień – 2 290 BHT / os.
2 dni – 2 150 BHT / os.
3 dni – 1 600 BHT / os.

Pieniądze i ceny

Walutą obowiązującą w Birmie jest kiat (kyat, MMK). Podczas naszej podróży za 1 USD otrzymywaliśmy średnio 1.340 MMK. Co ciekawe, kurs wymiany walut był dodatkowo uzależniony od tego w jakim stanie są przyniesione przez nas banknoty USD. Na przykład: za studolarówkę zgiętą na pół oferowano nam przelicznik niższy od standardowego o ponad 3%.
Przykładowe ceny w Birmie:
woda 1L: 300 MMK
pepsi 0.5L: 400 MMK
ćwiartka arbuza: 300 MMK
kiść bananów: 500 MMK
Kokos: 1.500 MMK
chusteczki nawilżane dla dzieci, paczka 30 szt.: 800 MMK
bilet na pociąg z Mandalay do Hsipaw, oridynary class: 1.700 MMK / os.
wypożyczenie roweru w Mandalay: 2.000 MMK / dzień
pralnia: 2.200 MMK / kg. prania
wypożyczenie skutera w Dawei: 9.000 MMK / dzień
wypożyczenie skutera w Nay Pyi Taw: 30.000 MMK / 8h
1L paliwa do skutera: 900 MMK
jedzenie na ulicy: 1.500 – 5.000 MMK
jedzenie w restauracji: od 10.000 MMK
najtańszy nocleg: 23.500 MMK (Nyaungshwe / Inle Lake, nieduży hotelik w dobrej lokalizacji)
najdroższy nocleg: 76.050 MMK (Nyaung U / Bagan, hotel z basenem)
Przy wypłacie z bankomatu kwoty rzędu 300.000 MMK została pobrana prowizja 5.000 MMK

Jedzenie

Na temat birmańskiej kuchni krąży wiele sprzecznych opinii. Nam jednak lokalne specjały naprawdę przypadły do gustu.
Birmańska kuchnia jest bardzo zróżnicowana, bo łączy w sobie nie tylko tradycje kulinarne różnych grup etnicznych, ale także smaki zaczerpnięte od azjatyckich sąsiadów: Tajlandii, Chin czy Indii. Klasyczny birmański posiłek składa się najczęściej z: ryżu, sałatki, mięsnego carry, suszonych ryb, zupy, surowych lub gotowanych warzyw oraz sosów. Na taki zestaw możemy liczyć stołując się w lokalnych knajpkach lub na ulicy. Tego rodzaju posiłek jada się zazwyczaj przy małych stoliczkach, tak żeby każdy mógł dosięgnąć i spróbować wszystkich dań. A po jedzeniu można napić się herbaty: zielonej bez cukru albo czarnej (mocnej, słodkiej, z mlekiem).
Jeśli chodzi o sztućce, to do zup z makaronem używa się pałeczek i łyżki z płaskim dnem, natomiast do pozostałych dań wystarczy tylko widelec.
Mjanma to też raj dla miłośników owoców. Świeże i soczyste: arbuzy, awokado, ananasy, mango, mandarynki, banany… można jeść prosto ze straganu lub pod postacią smoothie i shake’ów.
Popularne dania kuchni birmańskiej:

Mohinga

Birmańska potrawa narodowa. Zupa rybna z makaronem ryżowym. Miejscowi jedzą ją zazwyczaj na śniadanie, ale bez problemu można ją zamówić o każdej porze dnia. W najbardziej klasycznej wersji bazą do zupy jest wywar z suma.

Lahpet

Sałatka z kiszonych liści herbaty. Wyjątkowy przysmak, którego próżno szukać w innych krajach regiony. Zamin liście herbaty trafią do sałatki najpierw są marynowane przez klika miesięcy w zalewie z soli, oleju i soku z limonki.

Shan Noodle Soup

Makaron ryżowy zalany bulionem z dodatkiem pomidorowego carry i kawałków mięsa (kurczaka lub wołowiny do wyboru). Całość posypana jest zawsze rozdrobnionymi orzeszkami ziemnymi i cebulką.

Ngapi

Pikantna pasta wytwarzana ze sfermentowanych słonych ryb (lub krewetek). Jest nieodłącznym dodatkiem do prawie każdej birmańskiej potrawy.

Wet Thar Dote Htoe

Bardzo popularny wśród miejscowych rodzaj ulicznej przekąski. Różne kawałki wieprzowiny, głównie podroby (takie jak: wątroba, jelita, nerki, śledziona, serce, płuca, język) pocięte są na małe kawałki, nabite na bambusowe patyczki i ugotowane w sosie sojowym.

Klimat i pogoda

W Birmie występują trzy pory roku: lato, pora monsunowa i zima. Nasz pobyt w całości przypadł na okres birmańskiej zimy. Jak to wyglądało w praktyce? W dzień temperatura oscylowała wokół 30 stopni Celsjusza, ale poranki i wieczory bywały chłodne. Ani razu jednak nie padał deszcz.

Trasa naszej podróży

Nasza podróż po Birmie trwała 27 dni, od 10 stycznia do 5 lutego 2018 r. Do Birmy dostaliśmy się drogą lądową z Tajlandii, korzystając z przejścia granicznego Phu Nam Ron / Htee Kee. Odcinki: z Nay Pyi Taw do Shwenyaung oraz z Mandalay do Hsipaw pokonaliśmy pociągiem. Odbyliśmy też jeden wewnętrzny lot samolotem: z Heho do Nyaung U przez Mandalay. Naszą podróż po Birmie zakończyliśmy w Yangon, skąd mieliśmy lot powrotny do Polski.
_
Rocznik '84. Geofizyk z wykształcenia, podróżnik z zamiłowania. Pracująca na etacie żona i matka. Zagłębianka ze śląskim paszportem. Niepoprawna marzycielka, która ma więcej pomysłów niż czasu na ich realizacje.

1 Comment

  1. Mo.
    20 lutego, 2019

    Jestem zakochana w Azji i zaraz po Europie to mój ulubiony kontynent. Wiem, że na Birmę też kiedyś przyjdzie czas…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Awesome Icons
Scroll to top